Blackjack

Blackjack
Pouczający tekst?

Blackjack to prosta gra. Jest kilka odmian blackjacka, które różnią się szczegółami gry, ale ogólnie rzecz biorąc zasady są tylko jedne. Należy pamiętać, że bardzo niewielkie szczegóły gry, takie jak ilość talii kart lub specyficzna odmiana blackjacka wpływają znacząco na przewagę kasyna.

Blackjack online

Poprzez naszą stronę możesz wybrać odpowiadający Ci rodzaj blackjacka i zagrać w niego zarówno za darmo, jak i na prawdziwe pieniądze. Korzystając z naszej strony otrzymasz na start 500 darmowych kredytów, które możesz wykorzystać do trenowania gry. Rejestrując się przez naszą stronę codziennie będziesz także otrzymywał 1,500 darmowych kredytów, które zostaną Ci przydzielone automatycznie, gdy przegrasz swoje początkowe żetony. Wpłacając prawdziwe pieniądze możesz liczyć na wysoki bonus aż do 100 EUR.

blackjack online

Podstawowe zasady blackjacka

Talie kart:
W blackjacka gra się od 1 do 8 talii kart.

Wartości kart:
Karty od 2 do 10 posiadają odpowiadające ich liczbom wartości. Walet, dama oraz król posiadają wartość 10. As natomiast to wartość 11 lub 1 (zależy od gracza).

Cel gry:
Celem gry w blackjacka jest otrzymanie wyższej wartości kart od kart krupiera, pod warunkiem, że wartość ta nie przekracza 21. Grając w blackjacka nie gra się przeciwko innym graczom, a jedynie przeciwko krupierowi.

Blackjack:
Gdy ręka gracza wynosi dokładnie 21 i składa się jedynie z dwóch kart, oznacza to, że gracz otrzymał blackjacka. Układ ten oznacza, że gracz musi posiadać jednego asa oraz inną kartę o wartości 10. W standardowych odmianach blackjacka wygrana wynosi w tym wypadku 3:2. Na świecie gra się także w odmiany blackjacka, w których wygrana w przypadku trafienia blackjacka wynosi 6:5. W takich odmianach przewaga kasyna jest wyższa niż w standardowej wersji gry.

Opcje gracza

Hit:
Oznacza dobieranie przez gracza kolejnej karty. Gracz może zażądać dobierania kart do momentu, w którym nie przekroczy wartości oczek równej 21. W grze w kasynie naziemnym „dobieranie” kart sygnalizuje się krupierowi lekki gest uderzenia otwartą ręką w stół.

Stand:
Gracz „czeka”, gdy nie chce więcej dobierać kart i jest usatysfakcjonowany liczbą zebranych oczek. Sygnał w kasynie naziemnym polega na machnięciu ręką ponad kartami.

Podwojenie:
Podwojenie polega na dołożeniu przez gracza żetonów w wysokości stawki podstawowej oraz dobraniu tylko jednej karty. Po „podwojeniu” gracz nie może żądać dobierania kolejnych kart. Podwajać można także tylko mając na stole dwie początkowe karty. Jeśli więc gracz w pierwszej rundzie dobrał jedną kartę, to nie może już podwoić żetonów.

Split:
Split to inaczej rozdzielenie kart. Można rozdzielić dwie początkowe karty w sytuacji, gdy mają one taką samą wartość. Stają się one wtedy dwoma oddzielnymi rękami, a krupier automatycznie dobierze do nich po jednej dodatkowej karcie. W trakcie splitu gracz zobowiązany jest do dołożenia żetonów do jednej z kart, tak aby przy obu kartach leżały żetony o tej samej wartości pieniężnej. Od tego momentu gracz gra na dwie ręce. Dla każdej z nich może korzystać z opcji dobierania lub czekania. Karty po splicie można także podwoić.

Poddanie się (surrender):
Opcja poddania się dostępna jest w jedynie kilku odmianach blackjacka. Opcja poddania się oznacza, że gracz otrzymuje zwrot w postaci połowy zakładu początkowego i oddaje karty krupierowi.

Krupier w blackjacku

Krupier nie posiada żadnych opcji, z których może korzystać. Ma on jedynie podążać za kilkoma prostymi zasadami. Krupier musi dobierać karty do momentu, aż osiągnie 17 lub więcej. Gdy tak się stanie krupier nie ma prawa dobierać już kart. Należy pamiętać, że As występuje w talii jako 1 lub 11, więc jeśli krupier mając 17 w postaci asa oraz szóstki nadal ma mniej oczek od gracza, dobiera dalej traktując asa jako 1.

Gra w blackjacka

1. Gracz obstawia
Przed rozpoczęciem gry i rozdaniem kart, wszyscy gracze muszą obstawić żetony w specjalnie wyznaczonym do tego celu polu na stole do blackjacka.

2. Pierwsze karty
Gdy wszyscy obstawili stawki podstawowe, krupier rozdaje wszystkim graczom po dwie karty. W zależności od rodzaju blackjacka karty są odsłonięte lub zasłonięte. Najczęściej w kasynach jednak stosuje się praktykę kart odsłoniętych. Krupier natomiast rozdaje sobie jedną kartę odsłoniętą, a drugą zasłoniętą.

3. Opcje graczy
Po tym jak wszyscy mają swoje karty, rozpoczyna się runda podejmowania przez graczy decyzji opisanych wyżej.

4. Kolej na krupiera
Gdy wszyscy gracze podjęli już decyzję, nadchodzi kolej na krupiera (chyba, że wszyscy gracze dobrali powyżej 21 i zakończyli grę – w takiej sytuacji krupier wygrywa automatycznie).

Wynik gry

Wygrana:
Wygrywasz w blackjacku jeśli osiągasz wyższy wynik od krupiera nie wyższy od 21.

Przegrana:
Przegrywasz mając rękę niższą od krupiera.

Za dużo:
Możesz także przegrać dobierając za dużo kart i przekraczając granicę 21 oczek.

Puch (remis):
Jeśli oboje z krupierem macie identyczną liczbę oczek następuje remis, a gracz otrzymuje zwrot swojej stawki podstawowej.

blackjack